De tio sista dagarna – R

Rayankväll i Katrineholm!

Jul 19

Valdebatt om islamofobi

Jun 3

SUM Årsmöte 2014

Maj 24

Muslimska Familjedagarna 2014

Apr 18
KOMMANDE AKTIVITETER VISA ALLA
FÖLJ OSS:

”När dimman lyfts – islam i korthet”

 

 

The fog is lifting: Islam in brief - En intressant film som presenterar islams grundläggande och viktigaste budskap och …

SUM:s 2013 summerat

Med detta brev vill vi summera årets verksamhet för våra medlemmar, vänner, samarbetspartners och övriga civilsamhället. 

År 2013 har minst sagt varit ett händelserikt och fullspäckat år. Nedan …

Joina SUM familjen

Allah swt ärade profeterna med att få bära budskapet. Och vi har chansen att bära budskapet vidare till människorna. Allah swt säger i Surat Al ‘Imran

“..och bli till en gemenskap av människor som uppmanar varandra att göra gott och anbefaller det som är rätt och förbjuder det som är orätt. Dem skall det gå väl i händer”
KORANEN [3:104]

SENASTE NYHETER, ARTIKLAR OCH UTTALANDEN:

Från Sverige till Syrien – Seminarium om antiterrorlagstiftningens effekter på svenska muslimers mänskliga rättigheter

Onsdag den 29 oktober 2014 Kl. 18.00-21.00 Blå stället, Angered Just nu pågår en diskussion om att ytterligare skärpa terrorlagstiftningen på sätt som ger ökade befogenheter för myndigheter att övervaka och bestraffa medborgares aktiviteter. De nya lagarnas syfte uppges vara att bemöta situationen i Mellanöstern som getts ny aktualitet av ISIS framfart och göra Sverige säkrare eftersom svenska rekryter till konflikter i den muslimska världen antas utgöra säkerhetshot vid sin…Läs mer

Sakine Madon borde tacka SUM

Vem har gjort organisationen Sveriges Unga Muslimer (SUM) till representanter för alla muslimer? En fråga som ställdes av Sakine Madon i Expressens ledarsida 26/9. Vi har givetvis aldrig hävdat representera några utöver våra medlemmar utan detta handlar enbart om att försöka diskvalificera ett aktörskap från det offentliga samtalet. För det första är den frågeställningen både irrelevant och orimlig eftersom den tycks bara gälla muslimska organisationer. Det finns många föreningar och…Läs mer

SUM omnämns i debattartiklar

De senaste veckorna har vi deltagit i den offentliga debatten kring förslagen om skärpt terrorlagstiftning. Detta har resulterat till att SUM blivit omnämnda i debattartiklar skrivna av debattörer och journalister. Nedanför finner ni en rad olika artiklar där artikelförfattarna nämner oss. Vi kommer att endast besvara Sakine Madons grundlösa anklagelser som publicerade på Expressen. En replik kommer att publiceras nästa vecka. Kristina Hedberg, programledare på Debatt. http://www.dagensarena.se/opinion/kristina-hedberg-svt-baste-rashid-musa/ Alen Musaefendic, nationalekonom….Läs mer

Nytt regeringsuppdrag ska utveckla polisens arbete mot hatbrott

Imorgon kommer Håkan Sandahl, länspolismästaren vid Polismyndigheten i Jönköpings län, till Stockholm för att besöka SUM. Mötet syftar till att diskutera hur polisen kan utveckla arbetet mot hatbrott. Uppdraget kommer ifrån regeringen och vi välkomnar detta initiativ. Sverige fick kritik ifrån FN:s rasdiskrimineringskommitté om för många ouppklarade hatbrott och att åtal sällan leder till en fällande dom. SUM har tillsammans med Nätverket Svenska Muslimer i Samarbete uppmärksammat detta genom vår alternativa skuggrapport som…Läs mer

SVT Opinion och SVT Debatt

Förra veckan fick vi vår valanalys om SD:s framgångar publicerad på SVT Opinion och vi deltog även på SVT Debatt för att diskutera terrorlagstiftning. Eller, det handlade snarare om SUM tar avstånd ifrån terrorism och inte så mycket om sakfrågan. Hur som helst länkar vi både artikeln och debatten men vi vill varna tittarna för SVT Debatts islamofobiska frågeställningar. http://www.svt.se/opinion/article2333017.svt http://www.svtplay.se/video/2323974/debatt/18-9-22-00  

Hur många gånger ska svenska muslimer behöva ta avstånd från global terrorism för att slippa skuld?

Den 18 september deltog vi på SVT Debatt för att diskutera de nya förslagen om skärpt lagstiftning mot terrorism. Diskussionen kom istället att handla om huruvida Sveriges Unga Muslimer tar avstånd ifrån terrorism. En rasistisk diskussion som har präglat det offentliga samtalet sedan terrorattackerna på World Trade Center och Pentagon den 11 september 2001. Sedan jag tillträdde som ordförande för Sveriges Unga Muslimer har jag fått samtal ifrån journalister som…Läs mer

Islamofobi som grundorsak till SD:s valframgångar

Valresultatet från söndagen den 14 september chockerade en hel nation. Alla ställer sig frågan hur Sverigedemokraterna kunde bli det tredje största partiet i riksdagen. Under valvakan försökte både proffstyckare och experter ge sin syn på SD’s valframgångar. Det talades om arbetslöshet, ökade klyftor och ett generellt missnöje mot etablissemanget som grundorsaker till deras framgångar. Detta menar vi är en enkel förklaringsmodell för att inte våga beröra det verkliga problemet, nämligen…Läs mer

Föreläsning i Malmö: Engagemang och socialt arbete

Salam aleikum bröder och systrar! På lördag den 6 september kommer vi tillsammans med Malmös Unga Muslimer arrangera en föreläsning i Malmö som handlar om engagemang och socialt arbete i Islam. Föreläsare: Mustafa Al-Sayed Issa Plats: Volframgatan 14 Tid: 18:00 – 19:30 Varmt välkomna! P.S Vi bjuder på fika!