Säg: "Handla! Gud kommer att iaktta era handlingar och Hans Sändebud och de troende lika Koranen [9:105]

SUM Årsmöte 2014

Maj 24

Säg: "Handla! Gud kommer att iaktta era handlingar och Hans Sändebud och de troende lika Koranen [9:105]

Muslimska Familjedagarna 2014

Apr 18
KOMMANDE AKTIVITETER VISA ALLA
FÖLJ OSS:

”När dimman lyfts – islam i korthet”

 

 

”The fog is lifting – Islam in brief”. En intressant film som presenterar islams grundläggande och viktigaste budskap …

SUM:s 2013 summerat

Med detta brev vill vi summera årets verksamhet för våra medlemmar, vänner, samarbetspartners och övriga civilsamhället. 

År 2013 har minst sagt varit ett händelserikt och fullspäckat år. Nedan …

Joina SUM familjen

Allah swt ärade profeterna med att få bära budskapet. Och vi har chansen att bära budskapet vidare till människorna. Allah swt säger i Surat Al ‘Imran

“..och bli till en gemenskap av människor som uppmanar varandra att göra gott och anbefaller det som är rätt och förbjuder det som är orätt. Dem skall det gå väl i händer”
KORANEN [3:104]

SENASTE NYHETER, ARTIKLAR OCH UTTALANDEN:

Migrationsministern får kritik om rapport full av myter.

I en debatt med migrationsministern Tobias Billström bemöter SUM rapportens felaktigheter och osanningar. Lyssna på hela debatten här!

SUM replikerar på Nalin Pekguls falska anklagelser på DN

Under drevet mot Omar Mustafa skrev Nalin Pekgul en debattartikel full av faktafel om SUM. Läs vår replik.

Reaktioner kring Omar Mustafas tvingade avgång, SR.

SUM kommenterar Omars tvingade avgång från partistyrelsen i Socialdemokraterna. Lyssna här

Debattartikel på SVT Debatt om drevet mot Omar Mustafa

Drevet mot Omar Mustafa är talande. För att komma in i topp-politiken som muslim måste du avsäga dig din muslimska identitet – annars är du för evigt dömd som kvinnoförtryckare, homofob, terrorist och antisemit. Varför kritiseras inte UD eller riksdagen, som bjudit in samma gäster som Omar Mustafa nu kritiseras för? undrar Mustafa Al-Sayed Issa, ordförande i Sveriges Unga Muslimer…Läs hela artikeln på SVT Debatt

Sveriges Unga Muslimer träffar integrationsministern Erik Ullenhag

Tidigare idag var Sveriges unga muslimer med på ett möte med integrationsministern Erik Ullenhag tillsammans med flera muslimska aktörer för att diskutera islamofobi. Flera bra idéer togs upp av deltagarna och Erik Ullenhag var tydlig om vikten av att bekämpa islamofobi. SUM lyfte upp allvaret med islamofobi och vikten av att agera mot de krafter som vill begränsa svenska muslimers rättigheter. – Islamofobi är inte ett moraliskt problem, och lösningen…Läs mer

Generalsekreterare Guner Kayhan går vidare

Guner Kayhan började sin resa med Sveriges Unga Muslimer 2009 då han jobbade med att utveckla SUM:s lokalföreningar. Efter ca 5 år i kansliet har Guner valt att gå vidare. Vi vill tacka broder Guner för sin tid i organisationen och önska honom all lycka i fortsättningen.

SUM:s 2013 summerat

Med detta brev vill vi summera årets verksamhet för våra medlemmar, vänner, samarbetspartners och övriga civilsamhället.  År 2013 har minst sagt varit ett händelserikt och fullspäckat år. Nedan kommer du få läsa om våra projekt, Dawa aktiviteter, seminarium, konferenser, pressmeddelanden, samarbeten och mycket annat. Detta arbete organiseras av en styrelse som har träffats 11 gånger förutom en längre planeringshelg. Vårt största event någonsin hade premiär i år. För Sveriges unga…Läs mer

IMAN project söker deltagare till utbildning i Sverige

IMAN projektet befinner sig i ett stadium där man vill bredda sitt nätverk i Europa. Därför söker SUM personer som är aktiva inom andra ideella organisationer och som vill gå en utbildning om islamofobi en helgdag. Det innebär att ni genomgår en utbildning över internet på en bestämd plats tillsammans med personer från andra organisationer. Målet med utbildningen är att: – Lära sig IMANS verktyg och metodologi – Involvera IMAN…Läs mer